четвер, 22 січня 2015 р.

Цікаві факти про роботу мозку і пам'яті

Цікаві факти про роботу мозку і пам'яті



Факт перший.
Ви не можете полоскотати себе.

Обстежуючи пацієнта, боїться лоскоту, лікарі зазвичай намагаються розташовувати його або її руки поверх їх власних, щоб запобігти такі відчуття. Чому так? Та тому, що як би Ви не боялися лоскоту, ви можете скільки завгодно намагатися полоскотати себе і не одержати за звичайних відчуттів при цьому. Ви не можете полоскотати СЕБЕ!

Це тому, що ваш мозок зберігає Ваші відчуття сфокусованими на найбільш важливих речах, сигнали з навколишнього світу, які не повинні тонути в бездонному морі відчуттів, викликаних Вашими власними діями. Для цієї мети існує частина мозку, яка в змозі генерувати сигнал, який відрізняє наше дотик від чийогось чужого. Це приблизно 1 / 8 від загального розміру мозку і важить вона близько 4 унцій (113г). До того ж ця маленька частина мозку може прогнозувати наслідки наших сенсорних впливів. Якщо прогноз відповідає фактичній сенсорної інформації, то мозок знає, що це безпечно - проігнорувати це відчуття.

ПІДСУМОК.Ну не зможете Ви себе залоскотати до істерики! Ваш мозок Вам цього не дозволить.

Факт другий.
Вам важко підтримувати телефонну розмову в шумному приміщенні.

Спілкування по мобільному телефону в шумному місці може часто бути важко. А Ваш мобільний робить задачу мозку ще важче, підкидаючи йому через динамік суміш звуків з кімнати, в якій Ви знаходитеся і звуків, одержуваних від Вашого абонента. Це сильно ускладнює задачу мозку, так як і голос Вашого друга, і сторонні шуми змішуються в один загальний потік. Для виключення такого змішування, рекомендується всього-навсього закривати мікрофон телефону в той період, коли Ви намагаєтеся почути абонента.

Факт третій.
Є якась користь і від «стрілялок». Вони можуть допомогти вам працювати в багатозадачному режимі.

Часте знаходження в режимі багатозадачності збільшує вашу здатність приділяти увагу декільком речам одночасно. В даному випадку, комп'ютерні «екшени» можуть бути непоганим джерелом практики, оскільки основною метою є відстріл як можна більшої кількості ворогів, перш ніж вони застрелять Вас. Для успішної гри Ви змушені постійно контролювати все поле бою (в даному випадку весь монітор) для того, щоб швидко виявляти і реагувати на події.

А ось, наприклад, програма Tetris не має того ж ефекту, тому що, граючи, ви повинні тимчасово зосереджуватися лише на одному об'єкті, а не на багатозадачності. Чи означає це, що ви повинні заохочувати своїх дітей, що грають в ігри жанру «Екшн»? Ми не за те, щоб піддавати дітей впливу потоку насильства з екрану, але, принаймні, ви можете трохи втішитися тим, що певний позитивний ефект від відео-ігрових занять Ваших дітей все ж є, і час, проведений за відеоіграми, може, принаймні частково, не бути втрачено даремно.

Факт четвертий.
У мозку є центр гумору.

Дуже важко дати визначення, що ж таке гумор, але ми прекрасно розуміємо, що це він, коли стикаємося з ним. Одна з теорій припускає, що дія гумору полягає в сюрприз, в здивуванні перед тим як відрізняється завершення ситуації від того, що Вам стандартно підказували логіка і досвід, з незвичайною інтерпретацією досить звичайної речі.

Для того, щоб це все-таки сприймалося як жарт, а не логічна головоломка, результатом повинна бути зв'язкова історія з несподіваним, але не занадто розумним у звичайному розумінні результатом або процесом. Деякі пацієнти з ушкодженням лобової частки головного мозку, взагалі не сприймають жарти. Як правило, це відбувається тому, що вони мають проблеми з інтерпретацією стадії процесу. Наприклад, отримавши жарт з вибором кінцівки, вони не можуть визначити, яка з них смішна.

Факт п'ятий.
Часті порушення біоритмів організму можуть привести до пошкодження пам'яті.

Порушення добового ритму організму не просто утомливі, при постійному повторенні вони можуть бути небезпечні для здоров'я вашого мозку. Люди, що роблять тривалі перельоти, пов'язані з перетином великої кількості часових поясів, піддаються ризику пошкодження головного мозку і виникнення проблем з пам'яттю. Це, по всій видимості, є результатом дії гормонів стресу, що ушкоджують скроневу частку і власне пам'ять, і вироблюваних під час зміни часових поясів. Так що, в зоні ризику опиняються, різні категорії людей, сфера діяльності яких, однак, неминуче пов'язана з частими і далекими переміщеннями в просторі від політика і бізнесмена, до вахтового робочого, чиї часті і різкі зміни в часовому графіку активної роботи піддають їх тіло і мозок постійному впливу стресу.

Факт шостий.
Є таки причина того, що Ви пам'ятаєте ці жахливі докучливі пісні. Наявність пісні або, частіше, пісні намертво застрягла в Вашій голові, неймовірно заважає, але, на жаль, ризик підхопити подібного «нейропаразита» безпосередньо пов'язаний з механізмом дії нашої пам'яті.

Нагадаю, що послідовність спогадів займає певний і дуже корисне місце в нашій пам'яті. Ми постійно повинні пам'ятати ряд послідовностей, починаючи від рухів, яким Ви підписуєте своє ім'я або готуєте ранкову каву до послідовності поворотів на шосе, яким Ви щодня повертаєтеся додому. Здатність відновлювати в пам'яті ці та інші послідовності і робить можливими більшість аспектів нашій повсякденній життя, т.к. ми робимо автоматично, не замислюючись. Може так статися, що в той час, як Ви думаєте про фрагменті пісні або речі, Ваш мозок може повторити певну послідовність, зміцнюючи тим самим зв'язку з цією фразою, асоціюючи її з набором дій або рухів. Наступного разу, ця послідовність може автоматично виштовхнути з Вашої пам'яті спогад, т.е. фразу або фрагмент пісні. Таким чином, повторення і спогад веде до закріплення рефлексу. Як же розірвати цей нескінченний коло повторень і спогадів? Можна, наприклад, спробувати думати про інший пісні, повторюючи ряд дій, пов'язаних з спогадом про паразитує. Це може дозволити пам'яті витіснити її з ряду асоціацій, але, на жаль, є ризик підхопити наступного паразита.

Факт сьомий.
Яскраве світло провокує чхання.

Багато люди чхають, коли вони дивляться на яскраве світло. Що це за рефлекс такий і як він працює? Основна функція чхання досить очевидна: воно проганяє речовини або предмети, що подразнюють дихальні шляхи. Центр чхання розташований у певному відділі стовбура головного мозку, і його пошкодження можуть привести до втрати здатності чхати.

Чхання зазвичай викликається надходженням сигналів про подразник, що передаються через мозок у цей спеціальний відділ. Мозок одержує ці сигнали від носа через кілька нервів, включаючи трійчастий нерв, який переносить широкий спектр різноманітних сигналів від особи людини до стовбура головного мозку. Цей нерв украй перевантажений, що, швидше за все, і пояснюється той факт, що яскраве світло може провокувати чхання. Сонячне світло, який, власне, мав би викликати виключно скорочення зіниці, може також іноді впливати на сусідні ділянки, зачіпаючи такі нервові волокна або нейрони, які дають відчуття лоскоту в носі. До речі, не один лише яскраве світло може бути несподіваною причиною чхання. Трапляється, що сильний оргазм також може викликати у чоловіка аналогічну реакцію.

Факт восьмий.
Позіхання змушує мозок мобілізуватися.

Незважаючи на те, що ми зазвичай пов'язуємо позіхання з сонливістю і нудьгою, насправді це засіб пробудити нас і змусити наш мозок. При зевании відбувається розширення глотки і гортані, що дозволяє вдихнути більшу кількість повітря, відповідно більшу кількість кисню надходить через легені в кров, приводячи наш організм в стан бойової готовності. До речі кажучи, більшість хребетних, в тому числі всі ссавців і, можливо, птиці, користуються цим нехитрим способом з аналогічним ефектом, але в цьому випадку, як, наприклад, у приматів, позіхання зазвичай пов'язане з напруженою ситуацією і наявністю потенційної загрози. Навіть 12-14-тижневий плід людини вже може демонструвати таку здатність.

Сприймайте позіхання як спробу Вашого тіла привести Вас в стан повної бойової готовності і тоді стане можливим пояснити навіть його «заразність» для людей. Добре відома для будь-якого викладача і студента ситуація, коли в переповненій нудьгуючими студентами аудиторії хтось починає позіхати на весь рот і це включає ланцюгову реакцію. Можливо, це своєрідний спосіб передачі інформації про необхідність посилення уваги до Речі, зевки, як правило, не є «заразними» у тварин-не приматів, хоча здатність розпізнавати позіхання є досить загальною: собаки, наприклад. позіхають у відповідь на стресові ситуації і, як вважають дослідники, використовують позіхання для того, щоб заспокоїти інших. Ви можете навіть іноді заспокоїти собаку, позіхаючи.

Факт дев'ятий.
Висота змушує мозок бачити дивні речі.

Багато релігії включають в себе розповіді про специфічних видіннях, що сталися на великих висотах. Наприклад, Мойсей почув голос, що виходив з палаючого куща на горі Синай, а Мухаммеда відвідав ангел на горі Хіра. В цілому, свідчать про такого роду речі, зазвичай описують відчуття чиєїсь присутності, звуки, голоси, часто стверджують, що бачили обриси фігур, світло (іноді виходить від цих фігур) і, як правило, зізнаються, що були сильно налякані цим.

Як не дивно, подібні явища не вважаються чимось таким вже містичним серед альпіністів. Може бути справа в горах? Гострі напади гірської хвороби зазвичай відбуваються на висоті понад 8000 футів (2400 м) і багато ефекти, як правило зумовлені зниженням надходження кисню в мозок. На висоті 8000 футів і вище, як розповідають деякі альпіністи, вони починають сприймати ряд образів, бачити невидимих супутників, світло, що виходить від них самих чи їхніх товаришів, навіть бачити тіло, як дві краплі води схожий на них самих і раптово охоплює їх непереборний страх. Кисневе голодування може викликати набряк головного мозку і, ймовірно заважає його активним областях адекватної обробки вступників зовнішніх сигналів, викликаючи відповідні фізичні та емоційні розлади.

Факт десятий.
До всього іншого, Ваш мозок - дуже економічний прилад, що використовує менше енергії, ніж ваш плеєр.

Є загальновідомим той факт, що наш мозок споживає всього 12 Вт.Т.е. протягом дня Ваш мозок використовує кількість енергії, що міститься, наприклад, всього-на-всього в двох великих бананах. Цікаво, що хоча організація мозкової діяльності дуже раціональна, це справжній пожирач енергії. Його вага складає всього лише 3 відсотка від ваги тіла, але споживає він 1 / 6 (17 відсотків) від загальної виробляється організмом енергії. До розчарування інтелектуалів зауважу, що більша частина витрачається мозком енергії йде на підтримку його життєдіяльності, додаткові витрати на інтенсивність мислення ледь помітні.

Хитрощі житті - Корисні поради, спрощують життя
Цікаві факти про роботу мозку і пам'яті

Немає коментарів:

Дописати коментар